En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları
En ucuz trafik sigortası ne kadar öğrenmek için trafik sigortası hesaplama yapın

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası devlet tarafından denetlenen zorunlu bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası her yıl yenilenmek zorundadır. Her yıl sigorta şirketleri Karayolları zorunlu trafik sigortası kanunu yönetmelik esaslarına göre kendi zorunlu trafik sigortası fiyatlarını belirlemektedir.

Zorunlu trafik sigorta fiyatları her değişim göstermektedir. 2013 yılı da diğer yıllara göre bir artış gözlenmektedir. Bu yıldan yıla gözlenen zorunlu trafik sigortası fiyatlarındaki değişimler ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, politik durumlara bağlıdır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları aracın hasarsızlığına göre değişim göstermektedir. Bir aracın sigorta kapsamında olduğu bir yıl içerisinde başına herhangi bir kaza gelmeden o yılı hasarsız bir şekilde tamamlamasına hasarsızlık denmektedir. Zorunlu trafik sigortasında hasarsızlığa sahip araçlar hasarsızlık indirimi kazanmaktadır. Ancak araç hasar yapmış ise de zorunlu trafik sigortası fiyatına prim eklenmektedir.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları her aracın öncelikle tipine ve iline göre değişim gösterirken bir yandan da aracın markasına, modeline, araç sahibinin özelliklerine göre değişim göstermektedir. Zorunlu trafik sigortası şirketine fiyatlar araştırıldıktan sonra karar verilmeli ve poliçe imzalanmalıdır.