En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları
En ucuz trafik sigortası ne kadar öğrenmek için trafik sigortası hesaplama yapın

Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik sigortası ölüm, yaralanma ve maddi hasarları teminat altına alan, devlet tarafından zorunlu tutulan, denetlenen, her yıl düzenli olarak yaptırılması zorunlu bir sigorta türüdür. Trafik sigortası sorgulamada ilk olarak aracın tipine ve iline bakılmaktadır. Aracın otomobil, otobüs ya da kamyon olması trafik sigortası sorgulamasını etkilemektedir.

Trafik sigortası sorgulama internet üzerinden yapılabilmektedir. Trafik sigortasını sorgulamak isteyen bir araç sahibi öncelikle bir form doldurmalıdır. Formda araç sahibinin bilgileri ile aracın bilgileri bulunmaktadır. Böylece çok kısa bir zaman içerisinde trafik sigortası fiyatı elde edilmektedir. Trafik sigorta sorgulamasını yaptıran sahibi sigorta yaptıracağı sigorta şirketini belirledikten sonra şirketin güvenilirliğine de dikkat etmelidir.

Trafik sigortası sorgulamasında her dönem farklı fiyat çıkmaktadır. Aracın hasarsızlığı,aracın yılı ya da ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, siyasal durumlar olabilmektedir. Trafik sigortasında bir aracın hasara uğraması sonucu bir sonraki yıl aracın trafik sigortası fiyatına ek prim eklenmektedir. Ancak araç sigortalı olduğu yıl içerisinde hasara uğramamışsa hasarsızlık indirimi diye adlandırılan bir indirimden yararlanmaktadır.

Online zorunlu trafik sigortası ödeme belgesi yetkililere verilerek araçlar otoparktan almaktadır. Zorunlu trafik sigortasının miktarı her yıl ilan edilmektedir. Araç sahipleri araç kasko sigorta şirketlerinin web sayfaları üzerinden, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği web sayfası üzerinden zorunlu trafik sigortası fiyatlarını öğrenmektedir.